Nordic Tour och VM-uttagning!

29 05 2013

För 1,5 vecka sedan avslutades Silva League och jag satte mig pÄ planet till Schweiz och kom fram lagom till att Sverige avgjort VM-finalen i hockey. Det mÀrktes ganska tydligt vilka som hade vunnit.

Schweiz-veckan var vÀldigt bra förutom vÀdret, men dÄ Alplandet stÀndigt mött mig med fint vÀder pÄ alla mina besök de senaste tvÄ Ären sÄ gjorde det inte sÄ mycket, Àven om det var ordentligt kallt  nÀr regnet övergick till snö pÄ OL-teknikpasset förra torsdagen.

Jag har fÄtt nÄgra bra kvalitetspass dÀribland tvÄ sprinttrÀningar i Spiez. En av den var Hondricher-OL, men tyvÀrr var det handritade kartor sÄ jag sprang till K16 mellan K7 och K8, och nÀr jag var pÄ tillbakavÀgen upptÀckte jag misstaget och sprang rÀtt, men dÄ registrerades inte min stÀmpel sÄ jag blev uppsatt som ej godkÀnd i resultaten, men fick ÀndÄ med mig ett bra lopp och fina kvitton. TyvÀrr fick jag, under min ganska intensiva trÀningsvecka, lite kÀnningar under framfoten som ömmade nÀr jag gick. VÀrst var det under hemresan i tisdags dÄ jag började bli orolig att det var nÄt som var galet. Det blev ett besök pÄ IFK-kliniken idag, men lyckligtvis fick jag goda besked: det ska inte vara nÄgon fara för varken Nordic Tour eller VM.

Ja, Nordic Orienteering Tour börjar pĂ„ lördag. Sprint och medeldistans lördag och söndag i Oslo, Norge. Knockoutsprint pĂ„ tisdag i Sigtuna, Sverige. Sprint kval och final samt lĂ„ngdistans jaktstart pĂ„ fredag och lördag i Åbo, Finland. Jag ser verkligen fram emot touren och Ă€r, trots det relativt korta avbrottet frĂ„n tĂ€vling, riktigt sugen att stĂ€lla mig pĂ„ startlinjen igen.

Samtidigt som truppen till NORT kom, sÄ offentliggjordes ocksÄ nÀstan den hela svenska VM-truppen och jag Àr med! Dock Àr det inte Ànnu klart vilken distans jag springa. Det blir antingen lÄngdistans eller sprint, och det blir uttaget efter Nordic Tour.

NÀr det gÀller foten sÄ har det frÀmre fotvalvet fÄtt sig en liten törn och det rehabiliteras genom att ha bra skor och lite stöd underifrÄn för att trycka upp fotvalvet lite. Jag var vÀldigt nervös inför besöket pÄ IFK-kliniken dÄ jag var rÀdd att det skulle bli ett besked som skulle hota sommarens höjdpunkter, men sÄ var alltsÄ inte fallet och jag kan andas ut. Tack min fot och Elvir! Dessutom kommer jag ju fÄ bÀsta möjliga hjÀlp, om det behövs, av vÄrt medicinska team under NORT, men troligtvis ska det inte heller behövas. Nu tar jag nÄgra sÀkerhetsvilodagar för att foten ska fÄ ÄterhÀmta sig helt, vilket gör att jag kommer till NORT tÀmligen utvilad. Det blir spÀnnande! LÀnk: Nordic Orienteering Tour.

Än sĂ„ lĂ€nge har det mesta gĂ„tt enligt planerna och jag hoppas att det ska fortsĂ€tta sĂ„. Jag ser fram emot en sommar med mycket orientering och den sista perioden fram till Ă„rets stora mĂ„l: VM i Vuokatti, Finland.

404152_458330880856577_663930924_nRÄ bild frÄn förra Ärets NORT-KnockOut-sprint i Göteborg.
Foto: SOFT


ÅtgĂ€rder

Information

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka pÄ en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s




%d bloggare gillar detta: